En beretning om en skolehjemsgutt som ble sjømann
Mange av guttene som var på Falstad skolehjem reiste til sjøs etter oppholdet. Dette foredraget ved Ove Voldseth handler om én av dem; en gutt fra Finnmark som kom til Falstad ved 1900-tallets begynnelse. Tidlig etter oppholdet på skolehjemmet dro han til sjøs.
Tid: Søndag 18. juni 2023, kl 13.00
Sted: Falstadsenteret
Pris: Billetter legges snart ut for salg.
Foredraget holdes av Ove Voldseth. I årene 2019-21 arbeidet han i en bi-stilling som vitenskapelig assistent ved Stiftelsen Falstadsenteret, og samlet og systematiserte dokumentasjon knyttet til Falstad skolehjems historie før 1940. Foredraget bygger på funn fra dette arbeidet.
Murbygningen på Falstad ble opprinnelig bygget som særavdeling til skolehjemmet «Falstad Opdragelsesanstalt for vanartede guttebørn». De senere årene har ført med seg en økt interesse for historien om skolehjemmene både på Falstad og andre steder. I samarbeid med Nord universitet retter Falstadsenteret nå søkelyset mot skolehjemshistorien gjennom forskningsarbeid.
Se også utstillingskatalogen «Sin egen lykkes smed» fra 2008.